Veganství a hubnutí

Veganství a hubnutí

<<

Dostávám občas dotazy na téma veganství a hubnutí. Přesněji řečeno, směřují dotazy na to téma, zda je možné při veganské stravě rozumně zhubnout.

Říkám upřímně, že pro mě je hlavní motivací k veganství soucit se zvířaty. Na druhou stranu je pravda, že sám mám velkou zkušenost s nutností shazování přebytečných kil nejen z mé předveganské doby, ale i z té veganské. Rád se tedy podělím o pár zkušeností, ale upozorňuji, že tipy, které zde zmiňuji, jsou z mé osobní zkušenosti a tudíž nemusí být univerzálně platné.

Tedy: Z etického hlediska lze za veganství považovat jakoukoliv stravu, která je bez živočišných složek (samozřejmě, pokud možno, ještě s environmentální a zdravotní motivací). To je fakt. Problém nastává ve chvíli, a u mě nastal taky, když nejsou způsob stravování, pitný režim, denní rytmus, pohyb a psychika alespoň v relativní rovnováze.

Mě osobně se stalo při přechodu na vegetariánství a později i na veganství, že jsem udělal příliš nepromyšlený krok dopředu, jedl jsem nezdravě a přibíral jsem na váze i při veganském stravování. Jde o to, mít veganské stravování alespoň v základu promyšlené. Tedy:

1. Když někdo vymění masitou stravu za veganskou, ale nahradí ji byť jen z části smaženými hranolky, nekvalitním pečivem, sladkostmi a podobně, je to špatně. Tělo v takto zdravotně prázdných potravinách nenachází kvalitní výživu pro své dobré fungování a dává skrze signál hladu zprávu, že potřebuje ještě jíst. A pokud této zprávě vyhovíme tak, že sníme opět prázdné potraviny, octneme se v začarovaném kruhu a jsme na cestě k nadváze (a v některých případech i k jiné nerovnováze organismu). To může následně negativně ovlivnit naší psychiku a i jinak kvalitu našeho života, například příchodem nemocí. To platí ostatně i u konvenční stravy.

2.Velmi důležitá je pestrost ve stravě a dobrá kvalita potravin. Tyto dva faktory nám zajistí vysokou pravděpodobnost přísunu výživných látek.

3. Často se píše, že ovoce obsahuje mnoho cukrů a jde na nadváhu. Myslím, že když jíme ovoce ráno a dopoledne, tedy zásadně na zcela prázdný žaludek, dává nám hodně energie a nemáme potíže s trávením, protože ovoce se tráví rychle a pokud v trávicí soustavě narazí na něco, co jsme snědli třeba i před dvouma hodinama, ale co prostě není ještě stráveno, bolí nás třeba žaludek, pálí žáha, vše v nás kvasí. Samo o sobě ale problém většinou nedělá a na tloušťku nejde.

4. Ke každému slanému jídlu je ideální salát ze syrové zeleniny. Ta dodá vitaminy, enzymy k trávení a pocit svěžesti.

5. Vynechte co nejvíce polotovary, "éčka", nekvalitní pečivo. Omezte lepek.

6. Každodenní pohyb je nutný při jakékoliv stravě. Například dynamická chůze je přirozeným a nečekaně přínosným pohybem.

7. Žádný nápoj vám nedá tolik jako čistá neperlivá voda. Ideálně je nepít kafe, slazené nápoje, ani mnoho čaje. Mohli bychom si zde dlouze rozepisovat proč tomu tak je, ale zkuste to pár týdnů a rozdíl zřetelně ucítíte na vlastním těle. A to nejen v úspěchu se shazováním přebytečných kil.

8. Dostatečně spěte a buďte psychicky v pohodě. Má-li organismus málo spánku a málo duševní pohody, má pak nedostatek energie, kterou si snaží nakompenzovat jídlem, konkrétně často sladkostmi a smaženým.

9. Sluneční svit je velmi důležitý pro psychiku i pro tělo - získáváme jím vitamin D.

10. Syrová strava musí zabírat podstatnou část jídelníčku.

11. Doplňujte denně vitamin B12 jednou tabletkou, či dle potřeby i více. (To je téma k samostatné kapitole a chystáme ho někdy na příště.)

12. Nejen strava zaručuje dobré zdraví. Zdraví neznamená pouhou nepřítomnost nemoci ve fyzickém těle. Je to i vyváženost dobrých návyků, klidu na duši, dobrých vztahů a tak dále. Zdraví je tedy i v rovině duševně-sociální a dále i v rovině duchovní.

To všechno jsou faktory podporující lepší zdraví a +- ideální váhu.

Tolik tedy dnes stručně na téma veganství a hubnutí.

-ze-

<<