Veganství jako rostoucí trend loňského roku

Veganství jako rostoucí trend loňského roku

<<

 

Veganství jako rostoucí trend loňského roku

Na úvod můžeme říci, že veganství za poslední rok zaznamenalo enormní nárůst. Je velmi působivé a radostné vidět, že se více lidí začíná o tento životní styl zajímat. Proč píšeme životní styl? Veganství totiž není pouhé stravování, ale je to určitá filozofie a právě životní styl.

Veganem se ovšem nemůže stát každý. Dotyčný by to měl především cítit. Zkrátka by to mělo přijít zevnitř. Tak to většinou je. Navíc se jedná jen o váš život a je to zcela vaše rozhodnutí, které by neměl nikdo ovlivňovat.

TIP: Zajímá vás kdy a jak vzniklo slovo vegan? Podívejte se na článek, kde popisujeme vysvětlení , klikněte zde.

Pokud bychom měli specifikovat cílovou skupinu a její důvody k přechodu na rostlinou stravu, bude velmi různorodá. Někteří se rozhodli kvůli tomu, že je donutilo zdraví, či důvod byl čistě jenom pro lepší životný styl a stravování. Naopak pro některé je to spíše etika a soucit ke zvířatům.

 

 

Neposlouchejte cizí řeči a nikomu nic nenuťte

Zásadní chybu, kterou dělá většina veganů je fakt, že tento životní styl masožravcům nutí. To je obrovská chyba a je zcela logické, že nastane obranný postoj. To je přirozený mechanismus člověka.

V první řadě nikomu neříkejte, že jste vegan. Pokud to dotyčného zajímá, zeptá se sám. Pak mu odpovězte, ale stručně a informujte ho o tom, proč jste se tak rozhodli. Říkejte pouze podložené informace.

Jaké jsou důvody k přechodu na veganskou stravu?

Důvodů je nespočet, avšak většina lidí se rozhoduje pouze na základě 4hlavních důvodů, které jsou bezpochyby nejzávažnější.

 

  1. Zvířata a jejich utrpení

Vegani věří a podle nových studií je dokázáno, že zvířata cítí bolest. Proto mají nárok na svobodný život stejně jako my.

Pro uspokojení lidských chuťových buněk dochází ročně k úmrtím více než 60 miliard suchozemských živočichů a bilion mořských. Nemusíme tu ani zmiňovat, jak ohavné je zacházení s nimi v zajetí.

  1. Naše zdraví

Spousta výzkumů potvrzuje, že veganský jídelníček je velmi pestrý a působí velmi pozitivně na naše zdraví. Většina lidí si myslí, že přechodem na vegetariánskou či veganskou stravu riskujete svůj život. Nesmysl. Jsou to bludy, které nejsou na žádných faktech podložené.

Mnoho organizací, které zkoumají nutriční hodnoty uvedlo, že veganská strava má pozitivně vysoký vliv na naši fyzickou kondici a získanou energii.

Většina lidí se právě z tohoto důvod obrací na rostlinou stravu právě kvůli výše zmíněným zdravotním výhodám. Jediné co musí vegani doplňovat je vitamín B12, který se vyskytuje především v živočišných produktech. Proto ho vegani doplňují doplňky stravy.

Věděli jste, že vegani mají nižší BMI, což znamená, že jsou hubenější?

  1. Planeta a její destrukce

Je nespočet situací související s životním prostředím, které známe. Například recyklace odpadu, atd. Největší zatížení pro atmosféru jsou uhlíkové stopy, které velmi zatěžují životní prostředí. Vyskytují se díky krávám, které ho produkují, a to ve formě nadýmání.

Další faktor, který má s touto problematikou spojitost jsou potraviny, kterým musíme tyto zvířata nakrmit. To má za následek výrazné odlesňování a zase spojitost - vymírání různých druhů zvířat.

  1. Rostoucí populace

Veganství samo o sobě je udržitelné řešení pro naší planetu. Vegan spotřebuje pouze jednu třetinu půdy oproti masožravcovi. Když to logicky vysvětlíme na příkladě, vypadá to následovně.

Populace neustále roste. OSN odhaduje, že do roku 2050 dosáhne populace 9-11 miliard lidí. Už nyní máme problémy nakrmit veškerou populaci na Zemi. Hladem trpí kolem 800 miliónů lidí, což je neskutečné číslo.

Při logickém uvážení tedy zjistíme, že zemědělská půda neustále ubývá a populace roste. Nebudeme tedy schopni nakrmit celou populaci. Pro lepší pochopení překládáme video níže, na které se můžete podívat a zhodnotit možnosti, jaké udržitelné způsoby podniknout abychom to zlepšili.

https://www.youtube.com/watch?v=NLt9s8Z36ZY

 

<<